Skip to main content

See also:

Did Whole Foods Cost You Money?

Did Whole Foods Cost You Money?
Did Whole Foods Cost You Money?
Photo by Spencer Platt/Getty Images

If you think eating whole, unprocessed foods costs more than frozen dinners or boxes of pasta you’re right, but you soon might be wrong too.

Whole Foods, that store we love, with interesting items like ALIVE & RADIANT Kale Krunch (you can eat it like cereal) and a dedication to health so serious they refuse to sell items with ingredients that include aspartame, bleached flour or high fructose corn syrup, (just to name a few) has some explaining to do.

Whole Foods Market has been over charging customers on their items and is now forced to pay an $800,000 dollar settlement to correct the error. Specifically the food at the self-service food stations, like soup or raw nuts, people were paying for the weight of the container too, not just the food item. And if you were shopping at the deli for example, items were being charged per piece rather than per pound.

You shouldn’t have to choose between heath and price. When you’re pregnant and eating for two or if you have a new baby ready for solids you need quality ingredients, minimal processing and the best nutrients available. You want eating well to be a choice rather than a chore.

If you’re looking to eat “well” or eat healthy foods on a budget there’s still a few things you can do;

  • Shop at your local farmers market. They have the fresh fruits and veggies you’re looking for. It’s seasonal and will expire so you can get the best deal for your dollar.
  • Frozen veggies and berries go a long way. Berries for smoothies, made with your choice of milk, are a great way to get your antioxidants, vitamins and minerals and because they’re frozen they last twice as long. Frozen veggies like corn and carrots are a super easy side dish into the fall and winter when seasonal food isn’t an option.
  • Buy in bulk when you can. Nuts and seeds last a long time. Buying in bulk can save time and money; bulk trail mix for the park or nuts for baking always come in handy.

Eating minimally processed foods is the best you can do for your family. When companies make it harder or more expensive just remember: Karma always comes back!