Skip to main content
  1. Life
  2. Family & Parenting
  3. Family

Brown bag-it

See also

Lunch is the respite that people look forward to during their workday. It’s a chance to get away from your desk, the line, the register, etc. and enjoy some ‘you time’ in the middle of a day where your time belongs to ‘the man’. Everyone wants to get away to recharge but the cost is staggering in a couple of ways.

Whether you lunch break is 30 or 60 minutes it never seems to be long enough. You have to leave your job, get into your car, drive to a restaurant, order your food, wait for it then repeat the process in reverse to get back on time.

If your lunch break is around the noontime hour, you are battling others in the same situation. Trying to hurry so they get back to work in the allotted time. It’s a frustrating war with everyone trying to jockey themselves into the first position like NASCAR drivers getting into the pit lane.

You can risk the parking lot but good luck finding a spot. You drive around the parking lot, dodging those who are squatting in the drive lane waiting for a spot to open. How often have you been driving down a row of cars, gotten excited to see an opening only to be disappointed to see a sub-compact or motorcycle sitting next to the big truck blocking your view? Many people wind up getting back to work even more frustrated than when they left. I digress, back to the monetary cost.

According to a poll of over 1000 working adults by Accounting Principals’ Workonomix 2013 survey American workers spend an average of $36.17 on eating lunch out weekly. That is a staggering amount per year at almost $1900.

There are different ways to bring your lunch to work. For those with access to microwaves at work. You can bring leftovers from dinners previously made which only costs about $1 - $2 for the lunch portion of it. There are frozen or pre-made meals which only cost about $3. These options come to less than half of buying your lunch every day.
Some people prefer to make their own lunch. Sandwich meats and cheeses can be purchased from the deli at almost any grocery store for between $7 and $12 per pound pending on your preference. Add a bulk package of single serve snacks for a side for $7 or buy a large bag for $3 and put them in plastic bags for transport. That brings the total lunch cost for a week down to $20.

This is a great way to stretch your hard earned money even further. There are also the health benefits of making your own food and controlling your portions. The stress reliever of not having to brave the asphalt jungle alone can make the second half of your workday almost tolerable.

Advertisement

Life

  • Weight loss
    Doctor's have discovered a potential breakthrough for future obesity treatments
    Video
    Shocking Discovery
  • Sharpen home improvement skills
    Different ways to sharpen your home improvement skills
    Home Improvement
  • Fun 40th birthday
    Planning a 40th birthday is also a great way for you to explore more of your creativity
    Camera
    Birthday Ideas
  • Ornamental trees
    Best small accent and ornamental trees for a yard or garden space
    Ornamental Trees
  • Lindsay Lohan
    Lindsay Lohan suffered a miscarriage while she was taping her reality TV series
    Lindsay Lohan
  • Aquarium trips
    Homeschooling: Making the most out of your aquarium trip
    Camera
    6 Photos

User login

Log in
Sign in with your email and password. Or reset your password.
Write for us
Interested in becoming an Examiner and sharing your experience and passion? We're always looking for quality writers. Find out more about Examiner.com and apply today!